Nemoci
Nejznámější nemoci
Psitakóza - otoky spojivek se výtokem z očí, někdy i z nosních otvorů. Velmi rychle nastupuje ztráta tělesnné aktivity a úplné odmítání krmiva. Může se dostavit i průjem a uhynutí je velmi rychlé. Ptáci, kteří překonají toot stadium bez léčení, se stávají chronicky nemocnými.
Střevní paraziti - nejčastější jsou škrkavky, jde o oblé červy, parazitující v tenkých střevech ptáků. Andulky se nakazí nejspíše krmivem, potřísněným trusem domácích nebo volně žijících ptáků, obsahujícím vajíčka škrkavek. U postižených andulek se střídá průjem a zácpa, ztráta chuti k příjímání krmiva, ospalost, bolestivé reagování na dotyk, rychlé hubnutí. Včas zjištěné onemocnění je dobře léčitelné prostředky, které jsou u nás dispozici např. Helmirazin. Léčbu je však třeba provádět v souladu s dalšími opatřeními, zejména s pečlivým vyčištěním voliéry a její dezinfekce.
Zevní paraziti - VÁPENKA - vyvolává parazitický roztoč ptačí svrab. U andulek se toot onemocnění projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách. Rohovina zobáku je jakoby proděravělá s viditelnými dírkami (chodbičkami), kůže v okolí zobáku a očí zduřuje a je rovněž jakoby proděravělá. Podobné změny jsou i na prstech, kde dochází k silnému bujení rohovitých šupinek. Někdy bývá ložiskově postižena i některá opeřená část těla okolí kloaky. V pokročilejším stádiu ptáci chátrají, často je možné pozorovat obtížné dýchání. Tato nemoc se přenáší dotykem - pokud máte více andulek musíte je oddělit a též u nich provést léčbu ( není náchylná na lidi)
LÉČENÍ : zajděte k veterináři ten dá andulce kapky pod křídlo ( Ivermektin nebo Salmektin) na žílu. Působí to velice dobře. Kapky jsou na vnitřní i vnější parazity. Pro andulku je to míň stresu než ji potírat olejem a též to působí rychleji. Cenu nemůžu přesně říct u každého vet. to může být jinak. Nezapomeňte se zeptat kdy máte přijít na přeočkování (kapání). (Moje andulka Julinka ji taky měla šla jsem k vet. a už je zdravá)
PO UKONČENÍ LÉČBY : vyměňte všechny dřevěné věci, umyjte celou klec i s věcmi u vnitř. Dobře učinnou látkou je ARPALIT.
Zvětšení štítné žlázy - patří mezi neinfekční nemoci. Projevuje se unavitelností andulky. Ztrácí schopnost letu. Zpočátku zjišťujeme obtížné dýchání při námaze a v konečné fázi nemoci i v klidu. Při dýchání andulky vydávají zvláštní sípavé nebo naříkavé zvuky, dobře slyšitelné zejména v noci. Při léčení přidáváme do vody jodové preparáty.
Dna - je nemoc vyskytující se především u andulek chovaných doma. Předpokládá se že jde o metabolickou poruchu a současně o poruchu funkce ledvin. Projevuje se vystupujícími uzlíky v okolí kloubů a šlach na nohách. Tyto uzlíky jsou bílé barvy se začervenalým okolím a otokem, vždy pro ptáka silně bolestivé. Andulky jsou skleslé, unavitelné a nevydrží stát na obou nohách. Močový podíl trusu je v akutní fázi onemocnění velmi řídký a značně objemný. Obvykle zde dochází k záměně za průjem. V tomto případě může dojít za nevhodné léčení k uhynutí. Při léčebných zákrocích je třeba vyprázdnit vzniklé uzlíky na nohách po důkladné dezinfekci propíchnutím vypálenou jehlou a vymačkáním. Úleva pro andulku je téměř okamžitá, ale je třeba počítat s opakovaným zhoršením. Tuto léčbu je třeba doplnit podáváním prostředků ovlivňujících rozpustnost kyseliny močové, např. ALKALIT. Souběžně s těmito léčebnými zákroky je třeba vyloučit z krmné dávky živočišnou bílkovinu a po dobu akutních příznaků nepodávat žádné vitamínové doplňky. Velmi dobrá naděje na vyléčení.
Permanentní pelichání - toto je časté onemocnění u andulek chovaných celoročně v teplých bytech. Nejde o specifickou nemoc, ale pouze o přizpůsobování trvale teplému a suchému prostředí. Doporučuje se pobyt andulky na otevřeném prostoru s dodržením přiměřené délky nočního spánku v chladnějším prostředí.
Vytrhávání peří - bývá u andulek časté jako doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo jinými kožními cizopasníky. Může jít i o postižení kůže a peří plísněmi. Léčba by se měla zahájit až po vyšetření veterinářem. Prostředky na peří by se neměli používat mastné, protože většina andulek zamaštěné peří vytrhává.
Francouzské pelichání - nemoc zabývají se opařením. Tato nemoc není léčebně ovlivnitelná. U mladých ptáků krátce po opuště budek nebo těsně před tím intenzivně pelichají brky nebo peří z křídel či ocasu a nové peří buď nenaroste nebo zdravotně postižený. Je typické, že brky obsahují sraženou krev což ukazuje na skutečnost, že ještě v době vypadnutí byly ,,živé''. Bylo zjištěno že po vyšetření krve dochází k prudkému snížení počtu červených krvinek.
Francouzské pelichání není:
- infekcí způsobenou bakteriemi, plísněmi nebo viry
- napadením parazity
- nedostatkem vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, tuků nebo uhlovodanů
Faktory podporující francouzské pelichání:
- malá hygiena chovu
- stres z důsledku přemnožení a také předčasné snášky a rozmnožování mimo sezónu
- výběr andulek pro výstavy
- rodičovské páry s francouzským pelicháním produkují potmky s touto nemocí snadněji
- krmení s nadbytkem rybího tuku
Dosud ještě není pořádně odhalena příčina a snad do budoucna bude i nalezena vhodná a účinná léčba.
Zánět volete - je nemoc častá zejména u samců - samotářů. Onemocnění vzniká po vytrhování potravy a po jejím opětném sezobávání. Může však vzniknout i u párů, které se krmí závadným krmivem nebo starší vaječnou míchanicí nebo sezobnutím starších zkažených zbytků potravy. Objem volátka je nadměrně zvětšen, naplněn vodnatým obsahem a andulka pokud může tento obsah vyvrhuje. Stěna volátka je na pohmat v těchto místech zesílená a obsah volátky odporně páchne nebo je zpěněný. Pták má z pravidla průjem a rychle ztrácí síly. Jedná se o infekční příčinu, často bývá zjištěna přítomnost kvasinek nebo plísní. Někdy bývá přičinou pozření nestravitelných předmětů jako je kousek vaty, textilie, úlomky umělé hmoty a to zabraňuje v průchodu krmiva do žaludku. Vyšetření provádí především veterinář. Vzácněji dochází k chronickému rozšíření volete, kdy dutina volete je přeplňována do neobvyklých rozměrů krmivem. Stěna volete je ztenčena a obsah volete je pevný. Andulák má neomezenou chuť k příjmu potravy, přitom však je přístup krmiva z volete do žaludku omezen a pták chátrá, protože stěna volete je ochablá. Ani operativní zákrok nemá v tomto případě velkou naději.
Průjmy - pokud andulka má průjem z důsledku nevhodné stravy (andulka je normálně čilá a má zájem o krmivo) lze andulce podávat živočišné nebo dřevěné uhlí, větvičky ovocných stromů. Za každé situace odebereme zelené krmivo jako je salát, listy pampelišky atd. Pokud je andulka skleslá, ospalá, nemá zájem o krmivo ihned vyhledejte veterináře. Nezapomeňte si vzít s sebou vzorek trusu na čistý papír nezbytný pro laboratorní vyšetření.
Zadržení vejce - příčinou může být podchlazení v průběhu snášky, prodělané záněty vejcovodu, nepříznivý tvar nebo velikost vejce, někdy i nedostatečně zvápněná skořápka, tedy pružné vejce a také křečovité stažení vejcovodu. Postižené samičky zaujímají vodorovnou polohu, hlavu natahují dopředu a obtížně dýchají. Není-li pták vyčerpán, často pomáha jeho přemístění do prostředí s teplotou 30 - 32 °C k uvolnění křeče a snesení vejce. Pokud ani toto nepomůže vyhledáme veterináře.
Nádorové bujení - projevuje se zejména u starších andulek. V převážně se jedná a nádory tukové tkáně - lipomy. Jde o nádor nezhoubný přesto však může dosáhnout takové velikosti, že znemožňuje jakýkoli pohyb andulky. Operativní odstranění nádoru, pokud se vyskytuje v podkoží, je dobře možné a prakticky bez rizika. U samečků - samotářů se často objevují nádory varlat dosahující kloace a zřetelně zeslabenými břišními stěnami prosvítají vnitřnosti. U nepříliš pokročilých případů pomáhají ženské pohlavní hormony, podávané injekčně. Operativní odstranění varlat bývá obtížné ale proveditelné.
Zlomeniny - u andulek chovaných v bytě se vyskytují poměrně často. Postihují buď křídla nebo neosvalenou část nohy. Zlomené křídlo ( pokud se nejedná o otevřenou zlomeninu fixujeme k tělu ve správném zaúhlení kostí dvěma pásky leukoplasti a andulku umístíme do malé klícky. Zlomeniny se hojí u andulek zpravidla rychle. Po 7 - 10 dnech můžeme leukoplast odmočit a sundat ( zkontrolovat postup hojení). Pokud je hojení u konce necháme andulku ještě asi týden v samostatné kleci. Při ošetření hlomeniny nožičky, pokud se týká neosvalené části a nejedná-li se o otevřenou zlomeninu, zafixujeme nožičku páskem leukoplastu naplocho a přečnívající konce lehce smačkáme podle nožičky. Je důležité zachovat správné zaphlení stojící nožičky a aby lomové konce na sebe nasedaly v ose. Otevřené zlomeniny necháme raději ošetřit veterinářem, naděje je na vyléčení při operativním ošetření dobrá. Pokud si při zafixování křídla nebo nožky nevíte rady raději zajděte k veterináři.
Komentáře
Přehled komentářů
hydroxychloroquine eye https://keys-chloroquineclinique.com/
Zrychlené dýchání,
KROUPOVÁ , 8. 3. 2021 8:05
Dobrý den. Máme od loňského listopadu andulku Pepíčka. Je ochočený, mluví, je to náš kamarád, máme ho všichni rádi, nicméně jsme mu chtěli pořídit parťáka, tak jsme sehnali asi starší andulku, také kluka, od známého, chovatele. Z počátku vypadalo vše dobře, už jsou to dva měsíce co jsou spolu, ale poslední dobou mi připadá, že nová andulka si dělá nároky na vše, co chce Pepa, když k nám Pepík letí na rameno, tak jako by ho doháněl a nechtěl, aby byl Pepík u nás. Včera jsem si všimla, že se Pepík hodně trhá peří, zrychlene dýchá a když preleti kousek z klece na okno je hrozně zadýchaný. Úplně píská, druhá andulka je v pohodě. Pepík normálně pije, i zobe žrádlo, pití má denně čerstvé, a občas tam přidám vitamíny pro Andulku.
Zajímalo by mě, jestli by bylo vhodné starší andulku vrátit a pořídit andulku malou, jako byl kdysi Pepík, nebo jestli nemohla nová Andulka nakazit nějakým parazitem našeho Pepu, a popřípadě, jak by se to projevovalo. Ještě zmíním, že nová andulka byla z venkovní voliery, kde bylo dalších 30 andulek, a ještě jiní ptáci.
Děkuji za odpověď
Eddie(kluk) a Ricky(holka)
Šárka, 28. 2. 2021 11:10Edík má zobáček normálně modrý ale začíná mu hnědnout a je sušší . Ricky ted uplně zčervenal zobáček.. je to normální nebo je to nějaká nemoc..?nechápu
Zápach
NATALI KRUPICHKOVA , 14. 12. 2018 21:31Dobrý den, nemate nekdo zkusenost se zapachajicimi vykaly andulek? Ne ze bych je nejak zkoumala, ale mam doma ochocenou andulaku a behem poslednich dvou tydnu se okolo jejich klece siril docela slusny zapach. Po blizsim ohledani se ukazalo, ze smrdi jejich vykaly na dne, i kdyz jemu klec každý den čistim. Vypada celkem normalne, zerou porad stejne, jen mam strach, jestli ten smrad nemuze byt pruvodni znak nejake nemoci. Tak kdyby mel nekdo nejaky tip, predem dekuju
Re: Zápach
Martin , 24. 2. 2021 21:55Zdravím máme 4leteho andulaka a máme už druhý rok stejný problém, zápach je hrozný o když čistíme často, dali jsme černé uhlí a na chvíli byl klid, teď opět zápachá a nemůžu se nikde dočíst proč tomu je.
Andulka má nohy strupaté ,jakoby polepené něčím
Pavel, 18. 10. 2020 17:57Andulka má nohy strupovité , jakoby něčím polepené?
Blood Tension - Taylor & Francis Online
ABypeBreamma, 8. 10. 2018 1:54
Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-livraison-48h/
Bolavé nohy
Nikola, 5. 4. 2017 18:22Dobrý den mohla bych se zeptat co mám dělat když moje Andulka si porad protahuje nohy co mám dělat
Re: Bolavé nohy
tomáš zlatohlávek, 17. 8. 2018 19:45Dobry den, máme pětiletou andulku. Je to týden co jsem zjistil, že má na jedné noze sevřené drápky do "pěsti" . Na podlaze je má pořád takto sevřené. Pokud sedí v kleci, dovede předmět uchopit, obepnout. Možná stojí za zmínku, že na stejné straně těla má ochablejší křidélko a také má nějaké problémy s vylučováním. Tak divně se přitom kroutí. Můžete prosím poradit, děkuji za odpověď .
High Blood Press - Hypertension
APalsCaxia, 25. 7. 2018 6:18
Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/quest-ce-que-le-tadalafil/
zlomená nožička nebo ne?
andulka, 11. 4. 2018 16:58
dobry den muj syn skřípnul andulce maliko nihy ve skrini opravdu malinko , andulka troššku křičela tak pak sme rychle skrín otevreli a vyleltěla na vetev chvili měla nohu skrčenou myslím že jí bolela , potom si jí ještě jakoby kousala a má tam, myslím sedřenou kužičku protože tam je maliko krve, po 35 sekudnách co se jí to stalo byla strašně načepířená ( jako když se zlobí..) ale pořád je načepířená ale ne tolik ,ted už stojí normálně na obou 2 nohách , jí a pije normálně ale přece mám o ní strach je mladá jsou jí 2 roky je ochočená neradi bychom o ni přišli
za vaší radu moc děkuju , jedná se o zlomeninu nebo jen pohmožděninu ?
Moje andulka
verUnka, 6. 4. 2018 17:29
Dpbrý den muhu prosit o radu moje andulkavypada zdravě , dost jí i pije , hraje si a stašně létá, ale pořád lítá zamnou nemužu ani odejít z pokoje a strašně křičí je to samička jestě mládě a všechno okukusuje ve skrini mě udelala díru a dotoho si lehá potom mě heste hryže postel , moje andulka tam má sepiovou kost i takový srdíčko ( podobné kosti ) a také má čaasto bud tmavě zelený a nebo bílí trs je to normální že za mnou tak lítá , hryže dřevo ??? a má v pořádku ten trus ? mohla by to být nemoc ?
Děkuji za odpověd Verča :)
Vyvrhuje potravu
Anička, 1. 3. 2018 19:40Dobrý den ráda bych se zeptala co je mojí andulce ( samička) když ale jenom jednou opakovaně vyvrhovala potravu. Předem děkuji za pomoc.
andulka Pepíček
Boženka, 1. 12. 2017 19:29
Dobrý den,
měla jsem rok a púl andulku Pepíčka byl to můj miláček ,všechno bylo v pohodě,žral ráno ještě zpíval a když jsme za hodinu vstali byl na dně klece mrtvý.Nechápu ,co se mu mohlo stát ,byl žlutý a pohodový,takové moje sluníčko.
Nemocná, unavená nebo se jí stýská
Andrlíková, 22. 5. 2016 12:06Dobrý den asi před pěti dny jsem si domů přivezla novou mladou andulku. Hned po přivezení jsem si všimla, že jenom jí a spí. Buď sedí v krmítku a jí nebo sedí na bidle, má jemně zakloněnou hlavu a zavřené oči. Mám o ní starosti. Jsou jí asi 3 měsíce dříve byla se spousty andulkami, niní u mně jen s jednou. Létá pomalu než druhá andulka. Doufám že není nemocná. Předem děkuji za odpověď.
Re: Nemocná, unavená nebo se jí stýská
IEliška, 27. 5. 2016 13:19Zkuste ji dát minerální pripravky (např. s jódem) . Třeba minerální kostku nebo nějaké vitaminky. Možná ji něco chybí. Zkuste i nějaké to ovoce či zeleninu. Pokud se to nezlepší zajděte na veterinu. Nejlépe k specialistovi.
Andík
Nela, 6. 5. 2016 12:40Předevčírem večer moje Andulka Andík hrozně létala v kleci. Ráno jsem ji našla mrtvou na dně klece. Měla jsem ji ze zverimexu a měla malou postavu. Dnes jsem zjistila že má druhá andulka má světlo hnědé výtrusy, nechápu proč. Možná že je to z jablka které jsem mu včera dala.
Re: Andík
IEliška, 7. 5. 2016 9:14Asi andulka ,která byla mrtvá byla ve stresu a mohlo se jí při létání po kleci něco o stát. Určitě druhé andulce odeberte jablko a nechce jenom pevnou stravu.
Re: Re: Andík
Nela, 8. 5. 2016 19:01Děkuji jablko jsem odebrala, je také možné že mrtvá Andulka měla nemocné a moc malé srdce.
Re: Re: Andík
Nela, 9. 5. 2016 15:13
Odstranila jsem už déle jablko, ale výtrusy nečernají. Myslíte že pomůže když jí do zrní přidám vitamínové perličky (doplňkové krmivo pro andulky) s medem
rjwbaxulladu
fcxcpq, 7. 5. 2022 15:21